Warszawa, ul.Trakt Brzeski 56
22 783 31 98
e-mail: biuro@meble-varsovia.pl

Materace

Zdrowy sen przekłada się na dobre samopoczucie. Chcąc zapewnić sobie właściwy wypoczynek, warto dobrze dobrać materac do swoich potrzeb. Aby to zrobić, zapraszamy Państwa do osobistego sprawdzenia właściwości materacy z naszej oferty.

Udając się do sklepu po materac, trzeba wcześniej zastanowić się nad tym, jaki materac mógłby spełnić nasze wymagania. Dlatego też ważne jest ustalenie czy chcemy materac miękki, twardy, a może najlepszy będzie taki, który posiada odpowiednio rozłożone strefy twardości.

TWARDOŚĆ

Trzeba wiedzieć, że gdy źle dobierzemy twardość materaca, wtedy nasze zadowolenie ze snu wcale nie będzie wysokie. Zbyt miękki materac może spowodować, że podczas obracania się na drugą stronę będzie trzeba wykonać więcej ruchów, aby się odpowiednio podeprzeć. Dodatkowo podczas snu mięśnie pleców będą stale napięte, aby utrzymać kręgosłup
w odpowiednim położeniu. Z kolei materac zbyt twardy utrudni krążenie krwi, co nawet może powodować uczucie drętwienia. W tym przypadku także mięśnie będą musiały pracować nad prawidłowym utrzymaniem kręgosłupa w linii prostej. Rozwiązaniem może okazać się materac strefowy, który można nabyć z podziałem na 3, 5, a nawet 7 stref. W każdej z nich materac będzie miał różną twardość, dzięki czemu odpowiednio dostosuje się do anatomicznych kształtów ciała.

WIELKOŚĆ

Istotnym zagadnieniem jest wielkość materaca i nie mowa tu tylko o jego dopasowaniu do wymiarów łóżka. Dla własnego komfortu wypoczynku, materac należy dobrać tak, aby jego długość była większa o około 20 cm od naszego wzrostu, a szerokość – leżąc na materacu musimy mieć przynajmniej po 10 dodatkowych centymetrów po obu stronach. Jeśli
z materaca będą korzystały dwie osoby, warto razem się na nim położyć i ocenić, czy przy zachowaniu tych wskazówek jeszcze nie jest za ciasno. Podane wartości są orientacyjne, dlatego też najlepiej jest zawsze osobiście przetestować materac przed jego zakupem.

ELASTYCZNOŚĆ

Materac może posiadać elastyczność płaszczyznową lub punktową. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w przypadku elastyczności punktowej, materac lepiej będzie dopasowywał się do kształtu ciała. Dzięki temu ciało podczas snu będzie lepiej podparte, a więc praca mięśni utrzymujących kręgosłup mniejsza, co wpłynie na jakość odpoczynku. Materace
z elastycznością punktową, to przede wszystkim: materace kieszonkowe, lateksowe, piankowe. Materace bonellowe posiadają elastyczność płaszczyznową i będą najbardziej wygodne w łóżkach jednoosobowych.

POKROWIEC

Każdy materac posiada pokrowiec, ale tutaj uwaga – nie każdy pokrowiec da się ściągnąć. Informacja ta jest szczególnie ważna dla osób cierpiących na alergię, ponieważ możliwość ściągania pokrowca, to możliwość jego wyprania. Pamiętajmy o tym, że podczas snu się pocimy, co jest doskonałą pożywką dla roztoczy, które są jednym z najczęstszych alergenów. Bardzo ważne jest także tworzywo, z jakiego został pokrowiec wykonany. Najczęściej jest to naturalna bawełna, a dla osób z alergią przeznaczone są specjalne pokrowce antyalergiczne. W sprzedaży są również materace z wszytymi na stałe pokrowcami. Do takich zaliczają się     pokrowce zawierające naturalną owczą wełnę, która nie nadaje się do prania, jak również większość pokrowców pikowanych.

STELAŻ

Stelaż jest nieodzownym elementem łóżka, zapewniającym prawidłowe użytkowanie materaca. Dobrze dobrany do łóżka, przedłuży żywotność materaca oraz zapewni komfortowy sen. Zadaniem stelaża jest prawidłowe podtrzymanie materaca oraz zapewnienie swobodnego przepływu powietrza, które będzie materac wentylować. To wszystko ma ogromne znaczenie dla wygody i zdrowia, dlatego nie należy kłaść materaca bezpośrednio na podłodze, ani też na stelażu wykonanego z siatki lub pasów, które mogą doprowadzić do odkształceń. Prawidłowe użytkowanie materaca wiąże się ze zmianami jego położenia, czyli materace dwustronne dobrze jest obracać dwa razy do roku, wykorzystując tym samym ich stronę letnią i zimową (dodatkowo ocieploną). Oprócz tego wskazane jest zamienianie położenia materaca na linii nogi-głowa, dzięki czemu będzie się odkształcał równomiernie pod ciężarem ciała.

Zwracając uwagę na tych kilka wskazówek, z pewnością wybierzecie Państwo materace wygodne i gwarantujące zdrowy sen. Warto praktycznie sprawdzić powyższe wskazówki przed dokonaniem zakupu, aby mieć pewność, że materac jest naprawdę wygodny. Dlatego też serdecznie zapraszamy do salonu Varsovia Meble, abyście Państwo mogli osobiście przetestować materace z naszej oferty.